Prelomnica v medicini: Prva presaditev mehurja na svetu

operation operation

V Los Angelesu se je zgodil zgodovinski medicinski podvig, kjer so kirurgi uspešno izvedli prvo presaditev mehurja na svetu. 4. maja je v medicinskem centru Ronald Reagan UCLA potekala operacija, ki bi lahko spremenila življenje številnim bolnikom z resnimi težavami mehurja. Oscar Larrainzar, 41-letni bolnik, ki je bil na dializi sedem let, je bil tisti, ki je imel čast prejeti ta prelomni poseg. Zaradi raka so mu odstranili velik del mehurja, prav tako pa je ostal brez obeh ledvic.

Med osemurno operacijo so Larrainzarju presadili tako mehur kot ledvico, oba organa pa sta izvirala od istega darovalca. Kirurgi so najprej presadili ledvico in nato mehur, nato pa sta bila organa povezana s posebno tehniko, ki jo je razvila ekipa kirurgov. Nima Nassiri, eden izmed kirurgov, je poudaril, da so rezultati postopka bili skoraj takojšnji. “Ledvica je začela proizvajati veliko količino urina, funkcija ledvic pa se je nemudoma izboljšala,” je dejal. Po operaciji dializa ni bila več potrebna, urin pa je pravilno odtekel v novi mehur.

Izjemen dosežek v medicini

Doslej presaditve celotnega mehurja niso bile izvedene zaradi kompleksnosti žilnega sistema medenice, kar je predstavljalo tehnične izzive. Bolniki, ki so potrebovali rekonstrukcijo mehurja, so običajno prejeli umetni mehur iz dela črevesja ali pa so morali uporabiti stomalno vrečko za zbiranje urina. Ti posegi so sicer učinkoviti, vendar prinašajo številna tveganja, tako kratkoročna kot dolgoročna. Zdaj, ko je bila izvedena prva uspešna presaditev celotnega mehurja, zdravniki upajo, da bo mogoče izogniti se tem tveganjem.

Potencialne koristi za prihodnje paciente

Presaditev celotnega mehurja prinaša novo upanje za bolnike z resnimi boleznimi mehurja. Inderbir Gill, ki je sodeloval pri operaciji, je pojasnil, da je uspeh operacije rezultat večletnega razvoja in raziskav. “To je nova era za pacientovo zdravljenje,” je dodal. Zdaj, ko je ta tehnično zahteven postopek uspešno izveden, se odpira pot za nadaljnje raziskave in morda celo rutinsko uporabo te tehnike v prihodnosti.

 

 

Spletno uredništvo Naša Primorska

Add a comment

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja