Na grškem otoku Santorin se letos soočajo z drastičnim upadom turističnega obiska. Po več potresih na začetku leta je strah pred ponovnimi naravnimi nesrečami, skupaj z naraščajočimi življenjskimi stroški, povzročil zmanjšanje števila turistov za do 30 odstotkov. To predstavlja velik izziv za lokalno gospodarstvo, ki se zanaša na prihodke iz turizma.
Počasen začetek turistične sezone
Po podatkih, ki jih navaja Euronews, so ulice Santorina to poletje presenetljivo tihe, saj množice turistov, običajne za ta čas, niso prisotne. Janis Paraskis, predsednik združenja grških turističnih podjetij, je izpostavil, da se je število razpoložljivih letalskih sedežev na poletih proti Santorinu zmanjšalo za 26 odstotkov. Po njegovih besedah se za poletno sezono pričakuje padec obiskovalcev med 10 in 15 odstotki.
Pričakovanja lokalnih hotelirjev
Antonis Pagoni, predsednik hotelirjev Santorina, opozarja, da bi lahko bil upad turistov še večji. Po njegovih ocenah bi lahko število prihodov padlo med 20 in 25 odstotki, ponekod pa že beležijo 30-odstotni upad.
To je zaskrbljujoče za otok, ki vsako leto privabi več kot tri milijone obiskovalcev in predstavlja približno 10 odstotkov celotnega grškega turizma. Pagoni poudarja, da si Grčija tako izgubo težko privošči.
Zmanjšana potrošnja turistov
Čeprav na Santorin vsak dan prispejo tri ladje za križarjenje, so potrošniške navade obiskovalcev letos precej drugačne. Lokalni hotelirji poskušajo omiliti posledice znižanega obiska s popusti na sobe, vendar pa je potrošnja gostov v restavracijah in trgovinah očitno manjša. Tudi načrtovana uvedba turistične takse za križarke, ki naj bi začela veljati julija, najverjetneje ne bo imela velikega vpliva na število prihodov.
Negotovost prihodnosti
Santorin, ki je nekoč veljal za sinonim turistične gneče in razkošja, se zdaj sooča z nenavadno mirno sezono. Kriza življenjskih stroškov in strah pred potresi sta vplivala na navade turistov, kar postavlja vprašanje, kako hitro se bo otok lahko opomogel po tej sezoni.
Santorin letos doživlja precej drugačno poletje, kar odpira vprašanje, kako bo otok obvladal izzive v prihodnosti. Različni lokalni deležniki iščejo načine, kako privabiti nazaj turiste in povečati njihovo porabo.
Spletno uredništvo Naša Primorska