Napoved ameriškega predsednika Donalda Trumpa o uvedbi 50-odstotnih carin na uvoz iz Evropske unije je sprožila burne odzive. Evropski komisar za trgovino Maroš Šefčovič je poudaril, da bi morala trgovina med ZDA in EU temeljiti na spoštovanju in ne na grožnjah.
Klic k dialogu je prišel iz Bruslja po napovedi, da bodo carine uvedene junija. V Bruslju so prepričani, da je sodelovanje ključnega pomena za uspešno trgovinsko partnerstvo.
Trumpova napoved in reakcije iz Bruslja
Trumpova napoved o uvedbi visokih carin na uvoz iz EU je bila objavljena na omrežju Truth Social, kjer je ameriški predsednik izrazil nezadovoljstvo nad potekom trgovinskih pogajanj. Šefčovič, po pogovoru z visokimi ameriškimi uradniki, je poudaril, da je EU pripravljena braniti svoje interese, vendar hkrati ostaja odprta za iskanje vzajemno koristnih dogovorov. “Trgovina med EU-jem in ZDA mora temeljiti na medsebojnem spoštovanju, ne pa na grožnjah,” je zapisal na omrežju X.
Evropski politiki pozivajo k previdnosti
Na Trumpovo napoved so se hitro odzvali tudi drugi evropski politiki. Irski premier Micheal Martin je opozoril, da bi višje carine škodile obema stranema, medtem ko je francoski zunanji minister Laurent Saint-Martin pozval k deeskalaciji situacije, ob tem pa poudaril pripravljenost Evrope na odziv, če bo to potrebno. Nemška ministrica za gospodarstvo Katherina Reiche je izrazila prepričanje, da je treba vse sporazume doseči prek pogajanj.
Gospodarske posledice in pretekle izkušnje
Visoke carine bi lahko imele pomembne gospodarske posledice. Evropska unija je ena največjih trgovinskih partneric ZDA, lani je v ZDA izvozila za več kot 600 milijard dolarjev blaga. Trumpova administracija je že v preteklosti uvedla dodatne carine na različne izdelke, vendar je EU v preteklosti uspela zamrzniti izvajanje nekaterih ukrepov z diplomatskimi prizadevanji.
Napoved o novih carinah je vplivala tudi na evropske borze. Nemški indeks DAX je na frankfurtski borzi padel za 2,6 odstotne točke. Analitiki menijo, da bi dolgotrajni trgovinski spor lahko negativno vplival na evropsko gospodarstvo.
Evropska unija ostaja zavezana dialogu, vendar poudarja, da bo branila svoje interese. Grožnje z visokimi carinami so sprožile zaskrbljenost, a tudi pozive k iskanju rešitev prek pogajanj. Evropski politiki so enotni v prepričanju, da so pogajanja edina trajnostna pot naprej.
Spletno uredništvo Naša Primorska