Mednarodni dan pogrešanih otrok: Alarmantni podatki o pogrešanih otrocih

missing child missing child

Danes obeležujemo mednarodni dan pogrešanih otrok, ki nas opominja na zaskrbljujoče stanje v Sloveniji. Vsako leto je med pogrešanimi osebami od 20 do 30 odstotkov otrok, kar kaže na pereč problem, ki zahteva našo pozornost. V Sloveniji se letno pogreša med 400 in 600 oseb, od tega je približno 30 odstotkov otrok do 14. leta starosti in mladoletnikov.

Tako je bilo lani prijavljenih 422 pogrešanih odraslih in 224 pogrešanih otrok ter mladoletnikov. Policija opozarja, da so zlorabe v okolju, kjer bi se otroci morali počutiti varne, eden glavnih razlogov za to, da otroci zbežijo od doma.

Razlikovanje Slovenije od drugih evropskih držav

V primerjavi z nekaterimi evropskimi državami, kot sta Nizozemska in Velika Britanija, kjer pogrešani otroci predstavljajo do 70 odstotkov vseh pogrešanih oseb, je v Sloveniji ta delež nižji. Vendar to ne pomeni, da je situacija manj resna. Policija navaja, da razlogi za izginotje otrok variirajo; nekateri otroci pobegnejo zaradi težav v šoli ali družinskih sporov, drugi zaradi želje po svobodi ali dogodivščinah.

Slovenska policija v sodelovanju z mednarodno fundacijo Amber Alert Europe že od leta 2018 ob mednarodnem dnevu pogrešanih otrok izvaja preventivne kampanje. Letošnja kampanja z naslovom “Prijatelj ali pošast” je osredotočena na ozaveščanje staršev, učiteljev in skrbnikov o prepoznavanju opozorilnih znakov zlorabe ter o pomenu vzpostavljanja podpornega pogovora z otroki.

Pobeg iz nevzdržnih razmer in nevarnosti zlorab

Policija opozarja, da je osem od desetih otrok, ki so žrtve spolne zlorabe, zlorabljeno s strani osebe iz njihovega kroga zaupanja, kot so družinski člani ali prijatelji. Pobegi iz teh nevzdržnih razmer lahko otroke izpostavijo še večjim nevarnostim, kot so izkoriščanje ali trgovina z ljudmi. Znaki zlorabe so lahko čustveni, psihološki ali fizični, pogosto pa vključujejo spremembe v obnašanju ali težave v šoli.

Na policiji poudarjajo, da je ključnega pomena, da sum spolne zlorabe otrok takoj prijavimo na najbližji policijski postaji ali na telefonski številki 113. Samo takojšnje ukrepanje lahko prepreči, da bi otrok ostal v bližini storilca in bil izpostavljen nadaljnjemu izkoriščanju.

“S takojšnjim ukrepanjem bomo lahko preprečili, da bi otrok ostal v bližini storilca, kjer bi bil lahko izpostavljen nadaljnjemu spolnemu izkoriščanju in zlorabljanju,” so poudarili na policiji.

Mednarodni dan pogrešanih otrok je priložnost za razmislek o tem, kako lahko kot družba bolje zaščitimo svoje najmlajše in najranljivejše člane. Ozaveščanje, izobraževanje in pravočasno ukrepanje so ključni koraki v tej smeri.

 

Spletno uredništvo Naša Primorska

Add a comment

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja