Norveška je naredila pomemben korak k zaščiti žrtev spolnih napadov, saj je sprejela zakon, ki kriminalizira spolni odnos brez izrecne privolitve. S tem se je pridružila skupini držav, ki širijo definicijo posilstva.
Od 6. junija 2025 dalje bo vsak spolni odnos brez izrecne privolitve obravnavan kot posilstvo. Ta zakonodajna sprememba je bila sprejeta v Oslu, kjer je poudarjeno, da je treba za kaznivo dejanje posilstva zagotoviti jasno in prostovoljno privolitev. Zakaj je to pomembno? Zakonodaja naj bi okrepila zaščito žrtev in zmanjšala število napadov.
Spremembe v zakonodaji
Pred sprejetjem nove zakonodaje je bilo za obsodbo za posilstvo potrebno dokazati, da je storilec uporabil nasilje, grožnje ali da je imel spolni odnos z osebo, ki se ni mogla upreti. Zdaj bo za obsodbo zadostovala odsotnost izrecne privolitve, bodisi ustne ali z dejanjem, ne glede na to, ali je bil storilec nasilen.
Norveška se je s to spremembo pridružila Švedski, Danski, Finski in Islandiji, kjer je podobna zakonodaja že v veljavi. Švedska je leta 2018 spremenila svojo zakonsko definicijo posilstva, kar je povzročilo 75-odstotno povečanje števila obsodb za posilstvo. Danska je leta 2020 sprejela zakon, ki prav tako zahteva izrecno privolitev.
Cilji in pričakovani učinki
Norveška vlada upa, da bo z novo zakonodajo zmanjšala število spolnih napadov ter povečala zaščito za žrtve, hkrati pa ustvarila družbo, kjer se spoštujejo pravice posameznikov do telesne avtonomije.
Norveška vlada pričakuje, da bo nova zakonodaja imela več pozitivnih učinkov, vključno z zmanjšanjem števila spolnih napadov in večjo zaščito žrtev. Strokovnjaki poudarjajo, da bo zakonodaja pripomogla k večjemu zavedanju pomena privolitve in spoštovanja meja posameznikov.
Podporniki zakona verjamejo, da bo ta korak pomagal ustvariti bolj varno družbo, kjer se spoštujejo pravice posameznikov. Kritiki pa opozarjajo na možnost zlorabe zakonodaje ter izpostavljajo potrebo po izobraževanju in ozaveščanju javnosti o pomembnosti privolitve.