Parade ponosa: Svetovno gibanje za enakopravnost

pride parade pride parade

V različnih svetovnih mestih so 7. junija 2025 potekale parade ponosa, ki so pritegnile množice ljudi, da bi opozorile na pravice LGBTQ+ skupnosti. Dogodki so potekali v Bukarešti, Gdansku, Lizboni in Washingtonu, kjer so udeleženci izrazili svoja stališča in zahteve za bolj vključujočo družbo.

Bukareštanski pozivi k enakopravnim partnerstvom

V romunski prestolnici Bukarešta se je na paradi zbralo več deset tisoč ljudi. Zbrani so pozivali k sprejetju zakona o civilnih partnerstvih in enakopravnih pravicah za istospolne pare. Romunija, članica Evropske unije, doslej ni uveljavila sodbe Evropskega sodišča za človekove pravice iz leta 2023, ki je ugotovilo, da Romunija ne priznava pravic istospolnih parov.

Gdansk: Podpora sredi političnih sprememb

V severnem poljskem mestu Gdansk so se na paradi udeleženci zbrali v podporo LGBTQ+ skupnosti, ki se sooča z negotovo prihodnostjo po zmagi nacionalističnega kandidata Karola Nawrockega na predsedniških volitvah. Poljska politična klima je v zadnjem času postala manj naklonjena pravicam manjšin, kar je zaskrbelo mnoge aktiviste.

Lizbona: Uporniški duh na 26. paradi ponosa

Lizbona je gostila 26. parado ponosa, kjer so se udeleženci zbrali pod sloganom “Upri se in ne samo obstajaj”. Tisoči so se zbrali v središču portugalske prestolnice, da bi izrazili svojo podporo pravicam LGBTQ+ skupnosti in poudarili potrebo po aktivnem uporu proti diskriminaciji.

Washington: Nasprotovanje političnim ukrepom

V Washingtonu je parada ponosa potekala v znamenju nasprotovanja predsedniku Donaldu Trumpu. Odkar je Trump januarja prevzel položaj, je podpisal več izvršnih ukazov, ki so omejevali pravice transspolnih oseb, kar je sprožilo val protestov in zahteve po spremembah.

“Pravice LGBTQ+ skupnosti so univerzalne človekove pravice, ki jih je treba zaščititi povsod po svetu,” je dejal eden izmed udeležencev parade v Bukarešti.

Parade ponosa po svetu so še enkrat dokazale, da je boj za pravice LGBTQ+ skupnosti globalen in da zahteva pozornost in ukrepanje na različnih ravneh družbe. Aktivisti in udeleženci so s svojo prisotnostjo in glasnimi zahtevami pokazali, da ne bodo tiho, dokler ne bo dosežena popolna enakopravnost.

 

Spletno uredništvo Naša Primorska

 

 

Add a comment

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja