Premier Robert Golob je v svojem prvem odzivu na zavrnitev zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti na referendumu poudaril, da desnica ni uspela prepričati večine volivcev, saj se tri četrtine volilnih upravičencev ni odzvalo na njen klic. Zakon so nasprotniki zavrnili, vendar pa njihovo število ni preseglo četrtine celotne volilne baze. Golob je izjavil: “Desnica s svojimi lažmi in manipulacijami večine ni prepričala.”
Ob razglasitvi rezultatov referenduma je premier Golob predstavil tudi novo obrambno in varnostno politiko, ki naj bi povečala odpornost Slovenije. Na novinarski konferenci v Ljubljani je poudaril pomen sprejetja te politike za prihodnost države.
Odzivi političnih strank
Referendum je sprožil burne odzive med političnimi strankami. Predsednik SDS, Janez Janša, je rezultat označil kot zmago razuma. Nasprotno je Asta Vrečko iz koalicije poudarila, da poziv k bojkotu referenduma ni bil napaka, kar kaže na razhajanja tudi znotraj vladne koalicije glede strategij do referenduma in zakonodaje.
Različni pogledi na zakon
Zakon o dodatku k pokojninam umetnikov je bil zavrnjen v vseh volilnih enotah, kar odraža splošno nezadovoljstvo volivcev z njim. Kritiki so zakon označili kot nepotreben in finančno neodgovoren, medtem ko so podporniki trdili, da je pomemben za priznanje umetniških dosežkov.
Analiza volilne udeležbe
Nizka volilna udeležba pri referendumu je sprožila vprašanja o učinkovitosti politične mobilizacije in angažiranosti volivcev. Premier Golob je izpostavil, da tri četrtine volilnih upravičencev ni podprlo desničarskih pozivov, kar nakazuje na pomanjkanje podpore za njihove pobude.
Nadaljevanje politične razprave
Razprava o zakonih, povezanih z umetnostjo in pokojninami, se bo nadaljevala, saj obe strani izražata močne poglede na pomembnost tovrstnih pobud. Vladajoča koalicija bo morala ponovno premisliti svojo strategijo za pridobitev širše podpore javnosti.
Spletno uredništvo Naša Primorska