Slovenija kot vzor: Kako je dosegla gospodarsko stabilnost?

Robert Golob Robert Golob
Vir: Gibanje svoboda

Slovenija je z najnovejšimi gospodarskimi uspehi dosegla pomemben preobrat v regiji. Agencija Fitch je prvič po skoraj desetletju izboljšala bonitetne obete Slovenije iz stabilnih v pozitivne, Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD) pa je državi napovedala nadpovprečno gospodarsko rast v primerjavi z večino držav evroobmočja. Kaj je razlog za ta vzpon, ki ga je zaznala tudi mednarodna skupnost?

Vladna politika pod vodstvom Roberta Goloba je usmerjena v dosledno izpolnjevanje razvojnih zavez, ki so dolgo časa ostajale le na papirju. Tokratni premiki niso zgolj posledica naključij, temveč rezultat premišljenih in konsistentnih politik, ki jih priznavajo tudi mednarodne finančne institucije. Slovenija si je prislužila višje bonitetne ocene in bolj optimistične gospodarske napovedi, kar kaže na povečano zaupanje v njene dolgoročne fiskalne in strukturne politike.

Agencija Fitch izboljšuje bonitetne obete

Agencija Fitch, ena izmed treh največjih na svetu, je aprila 2025 Sloveniji izboljšala obete iz stabilnih v pozitivne, ohranila pa je bonitetno oceno A. To je prvi tak primer po letu 2016, tokrat pa ob višji oceni kot takrat. Fitch poudarja zmanjševanje javnega dolga, strukturne javne investicije in stabilnost trga dela kot ključne razloge za izboljšanje. Slovenija je s temi kazalniki postala bolj zanesljiva in odgovorna članica mednarodne skupnosti.

EBRD napoveduje rast nad evropskim povprečjem

Evropska banka za obnovo in razvoj je Sloveniji napovedala 1,9-odstotno rast v letu 2025 in 2,3-odstotno rast v letu 2026, kar presega povprečje EU-27 in evroobmočja. Kljub globalni negotovosti, ki vpliva na izvozna gospodarstva, Slovenija z ohranjanjem nadpovprečne dinamike pošilja jasen signal stabilnosti. Njena notranja politika, ki obsega premišljene javne investicije in zmerno zadolževanje, deluje kot učinkovit blažilec zunanjih pretresov.

Ključni dejavniki zaupanja

Analitiki agencije Fitch izboljšanje obetov utemeljujejo s konkretnimi premiki na več ključnih področjih. Med glavnimi razlogi navajajo postopno in vztrajno zmanjševanje javnega dolga, okrepljene in bolje strukturirane javne investicije ter splošno stabilnost javnih financ, podprto z odpornim trgom dela. Kombinacija teh dejavnikov kaže, da se Slovenija ne odziva le na kratkoročne izzive, ampak gradi na dolgoročno usmerjeni fiskalni politiki.

Slovenija kot zgled v regiji

Slovenija se danes uveljavlja kot zgled makroekonomske stabilnosti v regiji, kljub kratkotrajnemu padcu BDP v začetku leta. Mednarodne institucije jo ocenjujejo kot zanesljivo gospodarstvo z ugledno bonitetno oceno, kar presega zgolj notranjepolitično ravnotežje. Njena usmerjenost v dolgoročno fiskalno vzdržnost in razvojno naravnanost prispevajo k stabilni makroekonomski sliki, kar jo postavlja ob bok najrazvitejšim državam v regiji.

 

 

Spletno uredništvo Naša Primorska

Add a comment

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja