Ekonomsko-socialni svet (ESS) se bo danes v Ljubljani sestal, da bi razpravljal o predlagani noveli zakona o urejanju trga dela. Seja, ki bo potekala 6. junija 2025, bo ključna za odločitev o usodi zakonodajnega predloga, ki je bil v preteklosti že večkrat prestavljen. Socialni partnerji bodo razpravljali tudi o financiranju zdravstva in drugih pomembnih temah.
Glavni poudarki seje
Na dnevnem redu današnje seje ESS-ja je predlog zakona, ki vsebuje pomembne spremembe na področju agencijskega dela. Prejšnja seja ESS-ja je bila odpovedana zaradi neusklajenosti besedila, toda zdaj so socialni partnerji uspeli doseči dogovor, ki vključuje jasnejšo definicijo in ureditev agencijskega dela. To je ključno za pridobitev 140 milijonov evrov evropskih sredstev, ki so vezana na sprejetje zakona.
Spremembe pri nadomestilu za brezposelnost
Predsednik sindikata Pergam, Jakob Počivavšek, je izpostavil, da je ključno vprašanje za sindikate nadomestilo za brezposelnost. Trenutno je nadomestilo nižje od minimalnih življenjskih stroškov in ostaja nespremenjeno že desetletje. Nova kompromisna rešitev predvideva, da bo spodnja meja nadomestila znašala 70 odstotkov minimalne plače, medtem ko bo zgornja meja najprej postavljena na 130 odstotkov minimalne plače, kasneje pa bo postopoma znižana.
Agencijsko delo in spodbujanje zaposlovanja
Glavni izvršni direktor GZS-ja, Mitja Gorenšček, je poudaril, da so se pogajanja večinoma vrtela okoli vprašanja agencijskega dela, zlasti časovne omejitve. “Najtrši oreh je bila časovna omejitev agencijskega dela,” je dejal Gorenšček. V predlogu zakona je bila prvotno predvidena omejitev na 18 mesecev, kar pa so uspeli umakniti iz besedila. Zakon bo prav tako omogočal jasnejši nadzor nad agencijskim delom, saj bo zahteval, da tuje agencije ustanovijo podružnice za delovanje v Sloveniji.
Spremembe v zdravstvenem financiranju
Poleg vprašanja trga dela bodo socialni partnerji razpravljali o predlogu novele zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju. Ta predvideva vzpostavitev samodejnega financiranja primanjkljaja zdravstvene blagajne iz državnega proračuna, če bi se prihodki od prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje znižali za več kot dva odstotka. Ministrstvo za finance temu sicer nasprotuje, medtem ko skupščina Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) podpira predloge, ki bi uredili financiranje in plačila iz proračuna.
ESS bo obravnaval tudi predlog zakona o digitalizaciji zdravstva, novele zakonov o socialnem varstvu in davku od dohodkov pravnih oseb ter letno poročilo o izvajanju pravilnika o poklicnih boleznih.
Obetajo se ključne odločitve
Seja ESS-ja bo odločilna za napredovanje pri sprejemanju zakonodajnih ukrepov, ki so nujni za izboljšanje trga dela in zdravstvenega sistema v Sloveniji. Socialni partnerji so pred izzivom, da uskladijo različne interese in dosežejo dogovor, ki bo koristil širši družbi.
Spletno uredništvo Naša Primorska