Inovativno genetsko vzorčenje delfinov v Tržaškem zalivu

delfin delfin

V sodelovanju med Društvom Morigenos in Univerzo v Padovi se je v slovenskem morju začelo genetsko vzorčenje delfinov, pri čemer uporabljajo brezpilotne letalnike. Ta inovativni pristop omogoča pridobivanje DNK in podatkov o zdravju delfinov, kar lahko pripomore k njihovemu boljšemu varovanju.

Raziskovalni projekti in njihove metode

V Tržaškem zalivu, kjer živi okoli 160 delfinov, poteka projekt SeaInsight, ki ga vodi Društvo Morigenos v sodelovanju s padovsko univerzo. Namen projekta je boljše razumevanje čezmejnih gibanj delfinov v Severnem Jadranu. Tilen Genov iz društva Morigenos pojasnjuje, da trenutno poteka primerjava fotografskih katalogov delfinov iz Tržaškega zaliva in okoli Benetk za boljše razumevanje njihovih migracij.

Napredne tehnologije za natančno raziskovanje

V okviru projekta se uporabljajo tudi nove tehnologije, kot je analiza okoljske DNA, ki omogoča ugotavljanje prisotnosti organizmov v vodi. S pomočjo brezpilotnih letalnikov raziskovalci pridobivajo vzorce izdihanega zraka delfinov, kar omogoča analizo njihovega genetskega materiala in mikrobioma.

“S temi metodami lahko pridobimo informacije o bakterijah in virusih, ki živijo v dihalnem traktu delfinov,”

je povedal Tilen Genov. Raziskave naj bi zaključili aprila prihodnje leto.

Mednarodno sodelovanje in izmenjava znanja

Pred kratkim so se raziskovalcem v Morigenosu pridružili britanski kolegi, ki so pred tem sodelovali pri raziskavah morskih sesalcev na otoku Pitcarin v Pacifiku. Thierry Dawson s Kraljeve univerze v Londonu je dejal, da so podskupine delfinov povezane z drugimi skupinami v širšem pacifiškem območju, kar kaže na potrebo po sodobnih tehnikah za razumevanje teh živali.

“Sodobne tehnike so nujne, da bi razumeli živali, ki jih ne moremo opazovati neposredno, kot tiste na kopnem,”

je dodala Emma Deeks z Univerze kraljice Marije v Londonu.

Čezmejno sodelovanje je ključnega pomena za ohranjanje biotske raznovrstnosti in razumevanje vloge morskih sesalcev v ekosistemu. Skupna prizadevanja raziskovalcev iz različnih držav prispevajo k boljšemu varovanju morskih živali in njihovih habitatov.

 

Spletno uredništvo Naša Primorska

Add a comment

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja