Projekt Life Lynx: Uspešno oživljanje risje populacije v Sloveniji

lynx lynx

Projekt Life Lynx je prinesel novo upanje za populacijo risov v Sloveniji. Po dolgih letih prizadevanj so se risi začeli uspešno prilagajati svojemu okolju in se razmnoževati.

Več kot 50 mladičev je bilo zabeleženih do leta 2024, kar kaže na uspešno vključitev preseljenih risov. Projekt se je začel leta 2017 in je vključeval premestitev risov iz Romunije in Slovaške v Dinaride in Alpe.

Uspehi projekta Life Lynx

Evrazijski ris je bil ena najbolj ogroženih vrst v slovenskih gozdovih. Zaradi parjenja v sorodstvu je bila populacija na robu izumrtja. Projekt Life Lynx, ki se je začel leta 2017, je v Slovenijo in Hrvaško preselil 18 risov iz Romunije in Slovaške. Še štirje risi so bili izpuščeni v Italiji v okviru projekta ULyCA2. Preselitev je bila uspešna, saj se je 68 odstotkov preseljenih risov uspešno vključilo v populacijo, 59 odstotkov pa jih je začelo razmnoževanje.

Vloga lokalnih skupnosti in lovcev

Ključni dejavnik uspeha projekta je bila tesna komunikacija in sodelovanje z lokalnimi skupnostmi in lovci. Transparentna komunikacija ter visoka podpora lokalnih prebivalcev in lovcev sta bila odločilna za ohranitev podpore projektu skozi vsa leta. Po koncu projekta je 88 odstotkov lovcev in 90 odstotkov lokalnih prebivalcev podprlo ohranjanje risov.

Povezovanje z evropskimi projekti

Projekt Life Lynx ima pomembno vlogo tudi v širšem evropskem kontekstu. Ponovna naselitev risov v Julijske Alpe je korak k povezovanju dinarske populacije z risi v Švici in Franciji, kar bi lahko dolgoročno zagotovilo genetsko varnost vrste. Slovenske izkušnje bodo dragocene tudi za druge projekte naseljevanja risov v tujini.

Izjave strokovnjakov

“Rezultati kažejo, da je šlo za enega izmed najuspešnejših projektov ohranjanja populacije risov, prav tako pa za enega izmed najbolje dokumentiranih primerov preseljevanja velikih zveri v svetu,” je povedal Miha Krofel z ljubljanske Biotehniške fakultete.

Urša Fležar iz Biotehniške fakultete in Zavoda za gozdove Slovenije je dodala: “Projekt Life Lynx je pokazal, da so lovci ključni v procesu zbiranja podatkov o velikih zvereh, kar poudarja pomen partnerstva v programih monitoringa prostoživečih živali.”

Prihodnost risov v Sloveniji

Prihodnost risov v Sloveniji je svetla. S pomočjo projekta Life Lynx je populacija znova na poti k stabilnosti. Strokovnjaki verjamejo, da bodo te izkušnje koristile tudi drugim projektom v Evropi. Kljub uspehu pa bo dolgoročna varnost risov odvisna tudi od ukrepov v sosednjih državah.

Projekt Life Lynx je znova dokazal, da sodelovanje med znanostjo, lokalnimi skupnostmi in naravovarstveniki lahko prinese trajnostne rešitve za ohranjanje ogroženih vrst.

 

Podpis: Spletno uredništvo Naša Primorska

Add a comment

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja