Na seji odbora državnega zbora za zdravstvo, ki je potekala 3. junija 2025 v Ljubljani, je bil potrjen spremenjen predlog zakona o konoplji za medicinske in zdravstvene namene.
Predlog, ki so ga podprli poslanci Svobode in Levice, prinaša pomembne spremembe, saj konopljo po novem lahko predpiše le zdravnik, in to največ za en mesec. Poslanci SD-ja so s svojimi predlogi za preložitev in dopolnitve ostali neuslišani.
Glavni cilji in namen zakona
Predlagatelji zakona, poslanci Svobode in Levice, so poudarili, da je glavni cilj nove zakonodaje zagotoviti prebivalcem dostop do varno pridelane konoplje za medicinske namene. Novi zakon ureja gojenje, proizvodnjo in promet s konopljo, tako za medicinske kot tudi znanstvene namene.
Predlog je naletel na deljene odzive. Predstavniki zdravstvene stroke so poudarili pozitivne učinke konoplje pri zdravljenju bolezni, kot je trdovratna epilepsija pri otrocih. Na drugi strani so predstavniki farmacevtske industrije opozorili, da je konoplja narkotično zdravilo, zato bi morala biti ureditev skladna s predpisi za tovrstna zdravila. Kljub temu so mnogi menili, da je področje že ustrezno urejeno, bolniki pa pričakujejo zakon, ki bo varoval javno zdravje in bil izvedljiv v praksi.
Pomembne spremembe v zakonu
V sklopu dopolnil so predlagatelji spremenili naslov zakona, saj so želeli jasno opredeliti področje uporabe. Poslanka Svobode Sara Žibrat je pojasnila, da zakon ne posega v proizvodnjo in promet izdelkov z vsebnostjo CBD, ki se ne izdajajo na recept, niti v obstoječa dovoljenja zdravil iz sintezno pridobljenih kanabinoidov.
Dopolnila so prinesla tudi spremembe glede posesti konoplje za medicinske namene, ki je dovoljena tistim, ki pridobijo konopljo na podlagi zdravniškega recepta ali pa so del kliničnih preizkušanj. Prav tako ne uvajajo novih prekrškov za tiste, ki se že samozdravijo.
Dovoljenja in predpisovanje
Ločili so dovoljenja za proizvodnjo in promet s konopljo na dve ločeni dovoljenji. Na pobudo javne agencije za zdravila je predvidena strokovna komisija za odločanje o vlogah, kar vključuje predstavnike agencije, ministrstva za kmetijstvo in ministrstva za notranje zadeve. Dovoljenja so omejena na 15 let z možnostjo podaljšanja.
Po novem lahko konopljo za medicinske namene predpiše le zdravnik po strokovni presoji. Predpis je možen največ za en mesec na neobnovljiv recept, pred prvim predpisom pa je potreben zdravniški pregled.
Stališča strank
Vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec je predlog označil kot “dovolj dober kompromis”. Poslanka SD-ja Meira Hot pa je izrazila razočaranje nad zamujeno priložnostjo za podporo kmetijstvu in znanstvenim raziskavam. Njihovi predlogi na odboru niso bili obravnavani, ker se jih je štelo za poslovniško nedopustne.
Poslanci SD-ja zakona ne bodo podprli, čeprav ga tudi ne bodo nasprotovali, saj gre za uresničevanje volje ljudi. Na glasovanju so bila dopolnila potrjena s strani poslancev Svobode in Levice brez nasprotovanja.
Spremembe predloga zakona o konoplji za medicinske namene prinašajo pomembne novosti, ki vplivajo na dostopnost in regulacijo te rastline. Odbor za zdravstvo je z dopolnili skušal naslavljati različne skrbi javnosti in stroke, vendar ostaja še vedno nekaj odprtih vprašanj glede izvajanja zakona v praksi.
Spletno uredništvo Naša Primorska.