Strožji zakon bi lahko imel vpliv na italijansko manjšino v Sloveniji

istockphoto 1418066838 612x612 1 istockphoto 1418066838 612x612 1
FOTO: iStock

Italijanska vlada je marca sprejela strožji zakon o podeljevanju državljanstev, kar vpliva tudi na italijanski manjšini v Sloveniji in na Hrvaškem. Italijanska unija je na zunanjega ministra Antonia Tajanija naslovila pismo s prošnjo za popravke zakona. Italijanski parlament ima do konca maja čas, da zakon spremeni. Maurizio Tremul, predsednik Italijanske unije, poudarja, da bi novi zakon, v obliki, kot je predlagan sedaj, prizadel prihodnje generacije, saj omejuje pravico do državljanstva po načelu ius sanguinis. Novi zakon namreč določa, da imajo pravico do državljanstva le potomci, katerih predniki so se rodili ali najmanj dve leti prebivali v Italiji.

Predsednik Italijanske unije, Maurizio Tremul, je pojasnil, da so zunanjega ministra s pismom želeli opozoriti na specifičnost italijanske narodne skupnosti, ki živi v Sloveniji in na Hrvaškem. Novi zakon sicer ne vpliva na tiste, ki že imajo italijansko državljanstvo, a močno posega v pravice prihodnjih generacij, saj zahteva, da potomci italijanskih prednikov dokazujejo svojo pripadnost italijanski narodni skupnosti.

“Naši vnuki s tem izgubljajo avtomatsko pravico, da ohranijo tudi italijansko državljanstvo, in bi morali ponovno skozi celotno proceduro, s katero bi dokazovali, da so pripadniki italijanske narodne skupnosti,” je opozoril Tremul.

Predlog spremembe zakona

V Italijanski uniji si želijo, da bi zakon vseboval določilo, da novosti ne veljajo za potomce tistih, ki so italijansko državljanstvo že pridobili po zakonu iz leta 2006. Do sedaj še niso prejeli odgovora na pismo, ki so ga naslovili na ministra Tajanija.

Zakon zaostruje pogoje za pridobitev italijanskega državljanstva tudi na drugih področjih. Osebe, rojene po potrditvi zakona, ne bodo imele pravice do državljanstva, če njihov rojstni list ni vpisan ali prepisan v italijanske matične knjige do 25. leta starosti. Prav tako bodo tujci, poročeni z italijanskimi državljani, lahko zaprosili za državljanstvo le, če bodo vsaj dve leti prebivali v Italiji.

Stroški za postopek pridobitve državljanstva se bodo zvišali z 600 na 700 evrov. Tisti, ki živijo v tujini in želijo zaprositi za italijansko državljanstvo, se bodo po novem obrnili na poseben centraliziran urad na italijanskem zunanjem ministrstvu. Za organizacijo pisarne bo prehodno obdobje trajalo približno eno leto.

Razlogi za zaostritev

Vlada Giorgie Meloni se je odločila za zaostritev, saj naj bi število prošenj za državljanstva močno naraslo, kar bi lahko povzročilo, da bi število Italijanov, ki živijo v tujini, preseglo število tistih, ki živijo v Italiji. V zadnjih desetih letih je število italijanskih državljanov v tujini naraslo za 40 odstotkov.

Nova pravila so že v veljavi, italijanski parlament pa ima do 28. maja čas za morebitne spremembe.

 

 

Spletno uredništvo Naša Primorska

Add a comment

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja